Pruszków, Al.Wojska Polskiego 42b, tel. 22 290 66 90
Kasy Fiskalne ONLINE

Kasy fiskalne ONLINE to w założeniu nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które będą mogły komunikować się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (inaczej Repozytorium) będzie gromadzić szereg danych m. in.: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.

Oprócz tego Repozytorium będzie odpowiedzialne za nadawanie numeru ewidencyjnego kasie podczas fiskalizacji. Przewiduje się, że kasy będę musiały się łączyć z Repozytorium co dwie godziny. Jest to domyślny czas, bowiem Repozytorium może zmieniać ten harmonogram połączeń. Co więcej, będzie się to odbywać bez wiedzy użytkownika.

Użytkownik kasy ONLINE będzie musiał zapewnić kasie dostęp do internetu, czyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki której kasa będzie mogła łączyć się z Repozytorium.

 

Kiedy kasy ONLINE będą dopuszczone do sprzedaży ?

Zanim kasy ONLINE pojawią się na rynku:

  • Producenci muszą otrzymać potwierdzenie Prezesa GUM (homologację).
  • Po otrzymaniu homologacji będzie można rozpocząć produkcję.
  • Dopiero po spełnieniu powyższych warunków kasy ONLINE będą mogły być wprowadzone do obrotu.
  • Odliczenia na zakup kas ONLINE oraz ich fiskalizacja będzie możliwa dopiero po wejściu w życie ustawy o VAT.

Kto będzie musiał zainstalować kasy ONLINE ? 

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT zawiera proponowany przez Ministerstwo Finansów, harmonogram wprowadzania kas ONLINE. W pierwszej kolejności obowiązkiem rejestracji sprzedaży za pomocą tego rodzaju kas zostaną objęci przedsiębiorcy świadczący usługi:
 
  • od 01.01.2019 r. - naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) jak również w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów.
  • od 01.01.2019 r. oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.                        
  • od 01.07.2019 r. - związane z wyżywieniem wyłącznie - dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
  • od 01.01.2020 r. - fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawników, oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
 * Terminy wskazane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
 
 
 
Nie ma jeszcze finalnych aktów prawnych dotyczących kas ONLINE.
 
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, weszło w życie 5 lipca 2018 roku. Kolejny etapem jest wejście w życie ustawy o VAT określającej m.in. kształt Centralne-go Repozytorium Kas. Dopiero wtedy może nastąpić fiskalizacja oraz uzyskać będzie można odliczenie za zakup kasy ONLINE. W dniu 27.04.2018 r.  projekt ustawy przekazano do sejmu, jednak wciąż nie znamy daty końca procesu legislacyjnego. Według informacji ze strony internetowej RCL „dalszy ciąg procesu legislacyjne-go wspomnianego projektu znajduje się na stronach Sejmu RP”. Przebieg prac nad projektem można śledzić na stronach sejmowych: Druk nr 2503
 
Kwestie prawne w sprawie kas ONLINE regulują:
  • rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących
  • rozporządzenie w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl