Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Usł. przegląd kasy lub drukarki fiskalnej (roczny)
Opis
Producenci urządzeń fiskalnych zalecają wykonywanie przeglądów technicznych raz w roku.
Przegląd co 12m-cy?
Zalety wykonywania przeglądów co rok:
- 5-letnia gwarancja na pamięć fiskalną (urządzenia producentów: Novitus i Datecs)
- bezpłatną wymianę pamięci fiskalnej w przypadku uszkodzenia pamięci fiskalanej z winy urządzenia - co daje oszczędność ok. 1060zł netto (koszt wymiany pamięci uzależniony od modelu urządzenia)
- oszczędności przy naprawie, dzięki możliwości wcześniejszego wykrycia ewentualnej usterki w działaniu urządzenia w okresie gwarancyjnym
- częste konserwacje urządzenia mają wpływ na jego żywotność i poprawność jego działania
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. każda kasa lub drukarka fiskalna musi co dwa lata przejść obowiązkowy przegląd techniczny. Przy czym właściciel kasy, który nie dopełni tej formalności, musi się liczyć z dość nieprzyjemnymi konsekwencjami. Po pierwsze, urząd skarbowy zażąda od niego zwrotu ulgi wraz z ustawowymi odsetkami naliczanymi od dnia wystąpienia wykroczenia (pierwszy dzień po wygaśnięciu ważności przeglądu) do dnia stwierdzenia wykroczenia. Po drugie – właściciel kasy może otrzymać karny mandat w wysokości nawet 500 złotych.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż za dotrzymanie terminu przeglądu odpowiada tylko i wyłącznie użytkownik (to on - a nie serwisant - powinien pamiętać o dacie kontroli).
Co tak naprawdę sprawdza serwisant?
Termin „przegląd techniczny” jest w odniesieniu do kas nieco mylący. W trakcie kontroli sprawdzane są bowiem tylko te elementy urządzenia, które odpowiadają za ewidencjonowanie obrotów. Tak więc podczas przeglądu serwisant nie szuka usterek, wpływających na funkcjonowanie całej kasy, lecz koncentruje się wyłącznie na tych częściach oraz podzespołach, których wadliwe działanie mogłoby wpłynąć na nieprawidłowe wyliczenie należnego podatku.
Oczywiście, serwisant może na prośbę właściciela kasy skontrolować całe urządzenie, jednak klient za taką usługę musi oddzielnie zapłacić (z reguły od 100 do 250 złotych).
Obowiązkowy przegląd sprowadza się więc do tego, iż serwisant:
- sprawdza stan plomb kasy i ich zgodność z zapisami w książce serwisowej i dokumentacji serwisu,
- kontroluje stan obudowy kasy, płyty głównej, pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego,
- testuje poprawność działania wyświetlacza klienta,
- weryfikuje program kasy oraz wersję programu pod kątem zgodności z zapisami w książce kasy i dokumentacją serwisu,
- wpisuje wynik przeglądu wraz z zaleceniami do książki serwisowej.
Na końcu inkasuje za swoją pracę zapłatę, która w zależności od rejonu Polski wynosi od 100 do 200 złotych za jedno urządzenie.
Warto wiedzieć:
1. W praktyce obowiązkowy przegląd techniczny trwa dość krótko (maksymalnie godzinę), dzięki czemu nie musimy zamykać na cały dzień gabinetu.
2. Zamiast zawozić kasę do serwisu, możemy poprosić serwisanta o przyjazd do firmy. Jest to jednak dodatkowa usługa – serwis dolicza sobie wówczas koszt przejazdu do klienta.
3. Przegląd techniczny musi być wykonany przed upływem 2 lat od DNIA PRZEPROWADZENIA FISKALIZACJI.
4. Do przeprowadzenia przeglądu jest uprawniony jedynie serwisant wpisany do książki serwisowej. Oznacza to, iż nie można zanieść kasy do dowolnie wybranego punktu i poprosić o skontrolowanie urządzenia.
5. Każda wykonana przez serwisanta czynność powinna zostać wpisana do książki serwisowej. Wpisy muszą być czytelne, potwierdzone podpisem pracownika firmy oraz ostemplowane jego pieczęcią.
6. Obowiązkowy przegląd okresowy dotyczy również tych podatników, którzy zawiesili działalność gospodarczą lub z jakiegoś powodu zaprzestali ewidencjonowania obrotów.
7. Dla zachowania prawa do ulgi istotne znaczenie ma samo zgłoszenie kasy do serwisu, a nie moment przeprowadzenia przeglądu technicznego. Dzięki temu – jeśli opóźnienie jest bardzo niewielkie - zapominalski właściciel kasy może uniknąć kary.